Jak a čím pevně ukotvit na fasádu minerální vatu



Minerální vata je velmi oblíbený izolační materiál pro zateplování fasád, stropů či podkrovních místností. Vykazuje dvě zásadní výhody, za prvé je co se týče tepelně izolačních vlastností na přibližně stejné úrovni, jako fasádní polystyren, a za druhé je minerální vata absolutně nehořlavá a zároveň výborně prodyšná. Je to také čistě přírodní materiál, zhotovený z čedičového kamene nebo ze skelných vláken, tedy nejedná se o žádný plast. Nevýhodou tohoto řešení je ovšem vyšší cena v porovnání s polystyrenem, a tak je pak na zvážení každého zájemce o zateplování objektu, zda minerální vatě dá nakonec přednost.

lešení na stavbě

Na co bychom však také rádi upozornili, je důraz na volbu správného ukotvení minerální vaty, záleží na tom úspěch celé akce, ať už kotvíte vatu na strop nebo venkovní fasádu. Na kotvení minerální vaty se výborně osvědčily injektážní kotvy Spiral Anksys. Jedná se sice poměrně jednoduché a zdánlivě primitivní řešení ovšem velmi sofistikované. Jsou to duté válečky zhotovené ze síťovaného plechu. Jakmile se váleček zasune do otvoru ve vatě a zdivu, vyplní se montážní pěnou, která pronikne skrze otvory v síti a spojí se se svým okolím.

stavební práce

Vznikne tím něco podobného, jako armovaný beton ocelovými dráty či pletivem, tedy velice pevný a soudržný spoj. Díky síti se pěna rovnoměrně rozloží a vytvoří se uvnitř kotvení mnoho záchytných styčných bodů, jejichž pevnost je obdivuhodná – kotvy mohou spolehlivě udržet i poměrně těžké obkladové materiály, jako je provětrávaná fasáda nebo obkladový kámen. S injektážními kotvami se tedy počítá nejen u kotvení fasádního zateplení, ale i při pokládce okrasného kamenného obkladu, při montáži provětrávané fasády, při zateplování stropů dřevostaveb, panelových bytů nebo bytů s vysokými stropy v činžovních domech, a také tam, kde potřebujete pevně ukotvit stavební konstrukci na zateplenou fasádu, například pergolu, kostru kůlny nebo garážové strání.