Práce a miminko: důležitá otázka každé maminky

Čekáte miminko nebo jste s ním už doma na rodičovské či mateřské dovolené. A nyní před sebou máte několik variant. Náš stát umožňuje zůstat doma s potomkem do jeho 4 let věku. Ale jsou maminky, které to táhne do práce a nastupují na zkrácený úvazek klidně hned po šestinedělí. Každá žena k tomu má své důvody, ale i tak se často děje, že pracující ženy jsou terčem kritiky a ženy starající se o dítě do jeho 4 let věku také. Jakoby zmizela tolerance a právo každé ženy, rozhodnout se podle svého srdce.

Každé rozhodnutí má své pro a proti, proto buďme tolerantní k ostatním maminkám.

máma

Do práce nebo raději ještě rok doma

Ženy, které se vracejí brzy do práce k tomu může nutit finanční situace nebo nechtějí na delší dobu vypadnout z oboru. Výjimkou nejsou ani maminky, které péče o dítě dlouhodobě neuspokojuje. Svého potomka bezesporu milují, ale potřebují i jiné podněty. 

Naproti tomu maminky, které do práce nespěchají nepřijdou ani o jeden významný okamžik svého dítěte. Často také argumentují tím, že dětství je jen jednou a tak rychle uteče. A teď, kde je pravda? Ona totiž žádná pravda není. Je to jen rozhodnutí, kdy každá zvažujeme pro a proti a rozhodujeme se podle svého a své rodiny. To si dobře zapamatujte: podle svého. Nenechte se tlačit okolím do „správné“ normy, případně „takhle to dělá každá“.

Tip: firmy se už dnes snaží nabízet maminkám zkrácené úvazky či práci z domova, zjistěte si možnosti u svého zaměstnavatele

práce

Při návratu do zaměstnání také dobře zvažte náklady. Doprava do práce něco stojí, obědy, oblečení a tak dále. A to nemluvíme o soukromé školce nebo paní na hlídání. Spočítejte, zda se vám to vyplatí. Pokud chcete zůstat s potomkem doma co nejdéle, myslete na to už před těhotenstvím a šetřete si. 

Otázka práce je velmi komplikovaná pro každou maminku. Ale nedělejte z toho zase tabu. Jednejte flexibilně a hlavně podle sebe. Hodně štěstí.