Aston Martin


Historie: Tato automobilka vznikla v roce 1913 a její název byl Bamford a Martin Ltd. Protože její zakladatelé jsou Lionel Martin a Robert Bamford. Je to britská značka, která sídlí v Gaydon v Anglii. Od roku 1914 se začal používat oficiální název Aston Martin podle závodu do vrchu Aston Hill Climb. V roce 1994 koncern Aston Martin vlastnila americká automobilka Ford Motor Company. A nakonec v březnu roku 2007 závod získalo britské konsorciu Prodrive. Nyní je šéfem značky Andy Palmer. Křídla na logu značky znamenají rychlost vozů.
firma aston martin

Co vozy proslavilo?

Nejznámějším se stal vůz Aston Martin DB5, protože si zahrál ve slavné bondovce agenta 007. V pořadí třetí s názvem Goldfinger v roce 1964, kde ho řídil Sean Connery. Automobil byl ohodnocen na 74 000 000 Kč a prodán na aukci v Londýně. Měl rotovací poznávací značku, neprůstřelný vysunovací štít a samopaly. Jsou jen čtyři vozy tohoto typu na světě. Druhý Aston Martin DB5 byl ukraden a nikdy nalezen. I do budoucna se režiséři bondovek rozhodli zvolit vozy Aston Martin. Jeden z už potvrzených automobilů je model V8 nebo typ Valhally navržený konstruktérem Adrienem Neweym z týmu Red Bull F1. Model V8 se již proháněl v bondovce Dech života v roce 1987.

Mezi deset nejvýznamnějších vozů automobilky Aston Martin patří:

·         DBR1

·         DB4 GT Zagato

·         V8 Volante

·         DB7

·         V8 Vantage

·         V600 apod.
auto aston martin

Za nejdražší model se dá považovat Aston Martin DBS Superleggera, který je nejsilnější vůz automobilky. Má V12 biturbo s objemem 5,2l a výkon překrásných 533 kW. A navíc vypadá opravdu luxusně. Značka nezapomněla  a začíná vyrábět i elektromobily. Jako je například elektromobil Aston Martin Rapide E, kterých se oficiálně vyrobilo jen 155 kusů. Má dva elektromotory v zadní části a jeho výkon bude přesahovat 610 koní, což je asi až 449 kW. Je schopen vyvinout rychlost až 250 km/h. Budoucnost je stále otevřená. Přejeme hodně úspěchů v následujících letech.