Jak vytvořit escape room

Hry mají v našem životě velký význam, zejména v dětství. Pomáhají nám připravit se bez rizika na to, co nás čeká v dospělém životě. Můžeme si tak nacvičit zábavnou formou situace, kterým budeme čelit. I to je koneckonců důvod, proč si děti rády hrají na věci, které vidí u dospělých.

Ovšem nejen děti mají rády zábavu. I dospělým pomůže, když se čas od času odreagují při nějaké neškodné zábavě. Samozřejmě je potřeba, aby byla přizpůsobena jejich úrovni inteligence a vzdělání, zkrátka aby ji nepovažovali za naprosto jednoduchou.

Jednou z her, které si získávají v poslední době velkou oblibu, je i escape room https://www.enigmaescape.cz/, známá u nás jako úniková místnost či úniková hra. Princip je ten, že člověk či skupina lidí je zavřena v místnosti, ze které se musí pomocí řešení nejrůznějších rébusů a hádanek dostat v daném časovém limitu ven.

\'cedule

Samozřejmě je poměrně náročná na přípravu, a i proto lidé často pochybují, že si ji mohou vytvořit sami pro sebe doma. To je však mýlka. Stačí k tomu jen znalost základních pravidel, schopnost plánovat a trocha šikovnosti.

Problém samozřejmě je, že tvůrce či tvůrci místnosti se nemůže účastnit jako soutěžící, neboť zná předem veškerá řešení – koneckonců je sám pomáhal vymýšlet a dávat dohromady. Nebyla by to tedy žádná výzva, a samozřejmě by měl nejlepší čas.

ukazatel směru, kterým pokračovat

Dobrá, co je ale potřeba k tomu, abychom takovouto místnost připravili? Především je vhodné si předem vše naplánovat, včetně úrovně obtížnosti. Hádanky by měly být výzvou, ale zároveň by nemělo být prakticky nemožné je vyřešit.

Také je nutné dbát na bezpečnost, zejména pokud se bude pracovat s otevřeným ohněm. Ke zranění by totiž nemělo docházet, a to i když bude řešení vyžadovat fyzicky náročnější úkoly.

Není pochyb o tom, že se jedná o dobrou zábavu, pokud je vše dobře naplánováno a připraveno. A je naší povinností coby organizátora zajistit, aby tomu tak bylo. Jen tak se totiž budou všichni účastníci skutečně bavit.