Solární plachta na bazén vám ušetří spoustu peněz

Bazénové solární plachty https://www.chlorito.cz/solarni-plachty se prodávají s tím, že budou zakrývat hladinu nádrže a pomáhat udržovat přijatelnou teplotu vody na koupání. Nemají sice schopnost vodu primárně zahřívat, ale je to svým způsobem tepelná izolace, něco podobného, jako například polystyrenové bloky na domovní fasádě.

Svůj význam to pochopitelně má, voda se zbytečně neochlazuje a tím se šetří náklady na její ohřev. Plachta je také bariérou proti spadu prachu a dalších nečistot na hladinu, čímž se šetří za provoz bazénové filtrace a chemikálií, které udržují vodu v patřičné čistotě. Toto však není jediný důvod, proč si solární plachtu pořídit:

déšť na hladině

Vodní výpar – že se voda neustále vypařuje, čímž dochází k její cirkulaci, jinými slovy ke koloběhu vody v přírodě, vám jistě nemusíme vysvětlovat. Zkrátka pokud ponecháte v bytě nebo venku na terase talíř plný vody, a zajistíte, aby se z něj nikdo nemohl napít, po určité době se z talíře voda odpaří do ovzduší a nikdo se nad tím ani nepozastaví. Tímto vám jen chceme připomenout, že byste se měli pozastavit ne nad talířem plným vody, ale nad vaším bazénem.

balonky na hladině bazénu

Z vašeho bazénu se rovněž vypařuje voda, a to poměrně svižným tempem. Každý den se z kruhového bazénu o průměru čtyři metry vytratí přibližně 65 litrů vody, a tu musíte do nádrže dopouštět. Toto se však týká pouze bazénů, které nejsou zakryté, a voda se může odpařovat volně, bez zábran. Jakmile však na hladinu položíte krycí plachtu, vznikající vodní pára se na vnitřní straně plachty ihned srazí a vrátí zpět do bazénu.

K zajímavým číslům se však dostaneme až tehdy, vynásobíte-li množství odpařené vody za den počtem dnů koupací sezóny, což může být přibližně půl roku, tedy 180 dnů. Za tu dobu činí ztráta vody cca necelých 12 tisíc litrů, tedy dvanáct kubíků. Přepočteno na vodné a stočné (odhadem 120 Kč za kubík) zaplatíte jen za vypařenou vodu necelých 1500 Kč. A za pět let provozu bazénu už je to slušná suma, že?