Trampolína není nebezpečná hračka

Na Internetu se objevila řada negativně laděných článků, které posouvají trampolíny kamsi mezi nebezpečná tělocvičná náčiní, a barvitě líčí nejrůznější pády, zlomeniny, odřeniny a traumata spojená s bolestí v průběhu léčebného procesu. Lidé si pak častokrát nevytvoří na věc svůj vlastní názor a slepě jdou za ideou, které je od pořízení tohoto báječného výrobku odrazuje.
síť na trampolíně

Bezpečné náčiní za určitých podmínek

Především bychom si měli uvědomit, že existují nebezpečnější sportovní pomůcky. Například takové jízdní kolo. Mnohem více těžkých úrazů zaznamenávají lékaři každoročně právě v souvislosti s cyklistikou. V případě skákání na certifikovaném nářadí zabezpečeném ochrannou sítí a postaveném dle doporučení výrobce se počet úrazů počítá na tisíciny promile ve srovnání s jinými sporty.
Rozhodně závažnější problém je vzrůstající počet dětí a mladistvých s minimálním pohybem. Souvisí to s nebývalým rozvojem výpočetní techniky a chytrých telefonů, které představují pro mladou generaci silnější výzvu, než tělesný pohyb. Ten je přece namáhavý, kdežto zábava s mobilem v ruce je nesmírně pohodlná a vzrušující zároveň. Děti se pohybují ve virtuální realitě a jaksi zapomínají na tu skutečnou,
hmatatelnou, fyzickou rovinu.
děti za sítí

Proč si zaskákat

· V průběhu skákání není možné mít špatnou náladu, to si vzájemně odporuje. Zlepší se tím i kvalita spánku a rozpouští stres.
· Neobvyklý pohyb, kdy se tělo vznáší v prostoru a dopadá na velmi měkkou a pružnou podložku, rozproudí energii a lymfatický systém a již po několika minutách si připadáte jako znovuzrozený.
· Skákání zaměstná téměř veškeré svalové partie, i ty méně využívané, a tak lze toto nářadí považovat za univerzální tréninkovou pomůcku.
· Na rozdíl od běhání, zvláště po rovné asfaltové silnici, netrpí tvrdými nárazy klouby a páteř. Můžete tu poskakovat, jak dlouho chcete a namísto opotřebení kloubních pouzder se spíše podporuje regenerace tělesných buněk.
· Šetříte svá chodidla a podporujete tvorbu jejich správného vyklenutí. Na trampolíně se cvičí naboso, tedy nikoliv v botách nebo v ponožkách, nohy dopadají na podložku přirozeně a zatěžují se tím i svaly, které udržují tvar chodidel takový, jaký by měl být. Skákáním na trampolíně se určitým způsobem totiž simuluje chůze naboso a ta je lidskému chodidlu přirozenější, než v botách.