Víte, kdy vám vaše zahrada přinese nejvíce užitku? Přeci v okamžiku, kdy z ní vytvoříte místo, ve kterém se budete skvěle cítit!

Takže jestliže nepatříte k příznivcům pěstování zeleniny a okopávání a pletí záhonů přímo nesnášíte, tak to prostě nedělejte. A zároveň rovnou zapomeňte také na nanejvýš otravné činnosti jako je pravidelné týdenní sekání trávníku na milimetrovou výšku, stříhání okrasných dřevin do geometrických útvarů anebo sbírání výstavních kamenů. To všechno jsou hlouposti, bez kterých se hravě obejdete. Ta nejlepší rada, kterou ohledně své zahrady můžete dostat, zní: dělejte pouze takové věci, které vás budou skutečně bavit a naplňovat.

růžové tulipány

Takže to, že všichni v ulici mají před domem hustý nízký pažit, ještě zdaleka neznamená, že ho tam musíte mít také. A pokud se většina předzahrádek v novostavbách podobá spíše geoparku než květinové výsadbě, tak ani to pro vás nemusí nic znamenat.
sad jabloní

Jestliže dáváte přednost květinovým záhonům, klidně si před dům vysaďte lilie. A pokud máte rádi zeleň, která nese užitek, pěstujte před domem třeba rybíz.

Lidé si staví dům většinou proto, aby měli kolem sebe kus vlastní zeleně, kde mohou relaxovat. Jenže problém je v tom, že mnoho majitelů zahrad dnes sklouzává k jakýmsi univerzálním stereotypům, které se v jejich okolí vyskytují. Takže si před dům nechají vysadit několik zakrslých dřevin a zbytek pokryjí černým hadrem či kamením. Pokud jde o prostor za domem, tak tomu věnují neskutečně mnoho energie jen proto, aby vypěstovali nízký monokulturní trávník, na který pak umístí bazén či trampolínu.

Ovšem má takový prostor něco společného se skutečnou zahradou? Vůbec ne! A může být takový prostor někomu k užitku? Jen stěží!
bílý leknín

Jediný, kdo na tom profituje, jsou firmy prodávající sekačky, hnojiva či geotextilie a podobně. Takový mrtvý prostor vám nepřinese ani estetický požitek, ani úrodu a už vůbec se nejedná o hodnotné místo k relaxaci.

Proto pokud si nyní tvoříte vlastní zahradu, vykašlete se na všechny hloupé stereotypy a udělejte si ji takovou, aby se vám líbila a přinášela vám radost, ať už na ní budete pěstovat okrasné květiny, zeleninu anebo třeba květnatou louku.